Коли кривдять найближчі: як юристи можуть допомогти захиститися від домашнього насильства?

Коли фізичної, моральної чи іншої шкоди систематично завдають найближчі люди — ймовірно, це ситуація домашнього насильства. Розповідаємо, які ознаки має домашнє насильство, яка відповідальність передбачена для кривдників та куди звертатися по допомогу.

Домашнє насильство може мати різні форми: розрізняють фізичне, психологічне, економічне та сексуальне насильство. Кривдником може бути не тільки один з подружжя, але й інші члени родини чи родичі – діти, онуки, батьки.

Від побутового конфлікту домашнє насильство відрізняється регулярністю, дії кривдника умисні і мають на меті завдати болю, контролювати тощо.

Ознаки домашнього насильства. Ймовірно, це домашнє насильство, якщо:

• вас постійно критикують, звинувачують чи засуджують будь-які ваші дії, ображають, принижують, погрожують чи залякують, кривдник забороняє вам висловити власну думку, спілкуватися з іншими людьми, ваші слова перекручують, використовують ваші слабкості проти вас — це ознаки психологічного насильства.
  • вас систематично б’ють чи штовхають, погрожують убити, позбавляють їжі, сну, ліків, відпочинку, не дозволяють виходити на вулицю чи не пускають додому — це ознаки фізичного насильства.
  • забороняють витрачати ваші кошти чи користуватись вашим майном, погрожують, що заберуть, або забирають ваші кошти чи майно, контролюють, що і скільки ви їсте, купуєте тощо — це ознаки економічного насильства.

Кривдників можна притягнути до відповідальності. Людині, яка вчиняє домашнє насильство, залежно від ситуації загрожує від адміністративної до кримінальної відповідальності — від штрафу й громадських робіт до позбавлення волі.

Крім цього, існують додаткові заходи впливу:

 терміновий заборонний припис: зобов’язує кривдника залишити ваше місце проживання та забороняє повертатися туди, а також в будь-який спосіб контактувати з вами.

Цей припис виписує поліція, якщо здоров’ю чи життю постраждалої людини загрожує
небезпека. Його термін дії — до 10 діб;

 обмежувальний припис: забороняє перебувати в місці спільного проживання разом із вами та наближатися на визначену відстань до вашого місця проживання, навчання, роботи тощо, а також в будь-який спосіб контактувати та розшукувати тощо. Рішення про застосування зазначеного припису ухвалює суд, якщо йому нададуть для цього достатньо підстав і доказів. Строк дії — до 6 місяців і може бути продовжений ще на 6 місяців максимум.

Як отримати допомогу? Перше, що потрібно зробити, щоб притягнути кривдника до відповідальності – звернутися до поліції.

Далі варто звернутися до юристів системи безоплатної правничої допомоги для
фахового супроводу — це безоплатно і гарантовано Законом України «Про безоплатну
правничу допомогу».

Усі постраждалі від домашнього насильства мають право на послуги системи БПД,
зокрема на:

 консультацію юриста щодо ваших прав та як притягнути кривдника до відповідальності;
 роз'яснення, які докази потрібні і як їх зібрати;
 допомогу зі зверненням до суду про видачу обмежувального припису чи з інших питань для захисту від насильства, представництво інтересів у суді.

Усі способи отримати юридичну допомогу перелічені на сайті системи БПД:

ВОСКРЕСЕНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Соборна, 86, смт Воскресенське, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57210,

тел.(0512) 68-84-21 (відділ загальної та організаційної роботи),

68-11-39 (центр надання адміністративних послуг, державний реєстратор),